Aktuality

  Štefánikovo tajomstvo

11. december 2019

Čo je Štefánikovo tajomstvo?

Osobnosť plná ambícií, vynaliezavosti a tvorivých schopností sa naplno prejavila aj v menej známej oblasti zo života generála Štefánika. Hoci ho mnohí poznajú ako letca či diplomata, Štefánik bol v skutočnosti naozaj všestranným mužom. V prvom rade mužom mnohých kvalít a talentov, čo sa prejavilo vo viacerých oblastiach. Dodnes je málokomu známe, že vďaka priekopníckemu duchu bol aj skvelým vynálezcom.

Zaslúžil sa o zdokonalenie prístroja na pozorovanie Slnka, vymyslel sčítavač volebných hlasov a medzi exponátmi jeho výstavy môžeme nájsť aj pánske traky na nohavice spolu s vlastnoručným nákresom. V starých zápisníkoch vynaliezavého generála sa dodnes zachovali náčrty množstva „zlepšovákov“, ktoré poukazujú na jeho záujem nielen o vedu, ale aj módu. Niektoré z nákresov zostali iba v rovine teórie. Keďže sa v praxi nikdy nerealizovali, sú dodnes zahalené rúškom Štefánikovho tajomstva.

Vráťme sa spolu o pár rokov späť ...

Nechaj sa aj vy s nami previesť históriou a vráťme sa o pár rokov do minulosti. Presnejšie o 113. Vtedy iba 26 - ročný Štefánik počas svojho pobytu v Paríži, kde pôsobil ako vedec, hvezdár a bádateľ, nielen vymyslel, ale aj načrtol unikátnu skladaciu fajku so zámerom praktického uskladnenia pri cestovaní. Starodávne nákresy z roku 1906 sú uložené v Slovenskom národnom archíve, ktorého úlohou je podobné historicky vzácne dokumenty ochraňovať. Jedinečný náčrt dobovej fajky navrhnutý samotným Štefánikom sa podaril skonštruovať až dnes. Pomocou moderných postupov vdýchla spoločnosť GGT a.s. život originálnemu tradičnému kúsku, štýlu samotného velikána slovenských dejín.

Zhmotnenie tajomstva

Elegantné tvary fajky zhotovenej s dôrazom na detaily si zamilujete na prvý pohľad. Hladký povrch opracovaného dreva BRIAR pochádza z vresovca, ktorý bol na výrobu pre svoju hustotu a tvrdosť dovezený až zo španielskej Andalúzie. Zhotovenie jedného kusa originálneho diela zabralo skúsenému remeselníkovi 10 hodín. Nakoľko rozoberateľná fajka pozostáva z troch častí – náustok, trúbel a hlavička s miestom na tabak, jej ručné spracovanie sprevádzala náročnosť a precíznosť na vysokej úrovni.

Moje vnútorné rozhodnutie a fakt, že Milan Rastislav Štefánik strávil určitú dobu u svojho priateľa Vavra Šrobára v Ružomberku, kde žijem aj ja, ma priviedli k rozhodnutiu prijať ponuku od spoločnosti GGT a pustiť sa do výroby tohto unikátneho projektu,“ hovorí remeselník Martin Haluška.

Pridanú hodnotu každej fajky predstavuje vygravírované sériové číslo, certifikát originality, a výšivka loga na fajkovom vrecúšku. Exkluzívny kúsok Štefánikovho tajomstva, ktorému sa po viac ako sto rokoch podarilo dať reálne kontúry, nesmie chýbať v žiadnej zbierke vášnivého milovníka tradičných fajok, ktoré boli kedysi nerozlučným spoločníkom vyšších spoločenských vrstiev.

Napriek tomu, že rýchla doba ich postupne z trhu vytlačila, vždy sa nájdu tí, ktorí si bez chvíľky pohody pri tradičnom „bafkaní“ nevedia svoj život predstaviť. Pretože vlastniť fajku v dnešnej dobe nie je tuctové, vlastniť fajku je totiž osobitný životný štýl.

Štefánikovo tajomstvo
Štefánikovo tajomstvo
Štefánikovo tajomstvo